SKU: VSTR9-650-0.6WW Quickfind Code: 1668662
Product Options
Colour
Height
Width
Panel Style
Why buy me
  • Compact design that's perfect for bathrooms, cloakrooms and utility rooms
  • Child-lock - Lock the control panel to prevent settings from being accidentally changed
click
energy
Cut those energy bills
design
Modern design
installation
Easy to install
Thermostat
Quick adjustments
Tuya
Smart control
Key features
  • Dimensions: H 65 x W 45 x D 5.8 cm
  • Weight: 12.35kg
  • Bars: 9
  • Waterproof rating: IPX4
  • Prefilled: Yes, with antifreeze and thermodynamic fluid
  • Finish: Powder-coated
  • Material: Mild steel
  • Colour: White
  • Other colours: Brass, dark anthracite grey
  • Installation: 13 amp plug (supplied) or hardwired
  • Cable length: 1.3m
  • Maximum wattage: 0.6kW
  • Warranty: 5 years electrical / 10 years radiator
  • Supplied with fixtures and tools needed for easy DIY installation
Downloads
User manual
Dimensions & Weight
Height 66cm
Depth 6cm
Width 45cm
Weight (Kg) 12.75kg
Wall to Pipe Centre (mm) 57mm
Cable length 1.3Meters
Key Information
Fuel type
Choose from electric heaters, central heating or duel fuel for flexible and efficient heating
Electric
Alignment Vertical
Number of Panels
Single
Number of Columns / Bars 9
Power (W)
How much energy the heater uses per hour, in watts
600W